Bažnyčios pastatai

2015 rugsėjo mėn. 10 d.

Restauracijos darbai

Šių metų pavasarį prasidėję Kintų bažnyčios restauracijos darbai, pamažu, tačiau užtikrintai juda pirmyn. Jau pakeista pietinė stogo dalis, restauruota dalis sienų. Visus darbus statybininkai yra įsipareigoję pabaigti iki kitų metų gegužės mėnesio.

Istorinė bažnyčia

Bažnyčią Kintuose 1705 metais pastatė, ar perkėlė, kaip kalba kintiškiai, po to, kai Ventėje sugriuvo dar kryžiuočių laikus menanti bažnyčia. Pagal šią datą galima įvertinti, jog tai viena senesnių šio krašto bažnyčių. Likimas Dievo namams nebuvo labai gailestingas, tačiau jie nebuvo visiškai nugriauti ar kitaip suniokoti. Vis tik išbandymų bažnyčiai kliuvo: sovietmečio metais ji buvo paversta kolūkio sandėliu, kuriame buvo laikomi ir žemės ūkio padargai, ir trąšos bei grūdai. 1987 metais bažnyčia buvo restauruota, paverčiant ją Kintų parodų ir koncertų sale. Nuo to laiko joje buvo rengiami koncertai, parodos, čia vyko ir Vydūno 120-tųjų metinių minėjimas. Vėliau į ją ne kartą rinkosi Sąjūdį palaikantys vietos gyventojai.

Daugelį metų Kintų bažnyčia atrodė neblogai. Gal kiek labiau rūpesčių kėlė stogas – pro prastas čerpes į vidų sunkėsi vanduo. Nors tai evangelikų liuteronų bažnyčia, tačiau nuo nepriklausomybės atkūrimo čia meldėsi katalikai. Ne tokia gausi kintiškių evangelikų – liuteronų bendruomenė nesunkiai telpa greta esančiuose parapijos namuose, kurie po karo buvo pertvarkyti į maldos namus.

Pastaruoju metu Didžioji Kintų bažnyčia, kaip sako vietiniai, pamažu tampa kultūros židiniu: čia pradėti rengti Kintų vasaros festivalio koncertai. Juos pamėgo ne tik kintiškiai, bet ir svečiai iš Šilutės, Klaipėdos bei aplinkinių rajonų. Šiemet šis festivalis tapo pripažintu Europos lygio kultūriniu reiškiniu.

Restauracija

Bendromis kintiškių, evangelikų liuteronų bendruomenių bei katalikų bažnyčios pastangomis buvo parengtas projektas „Kintų buvusiosios evangelikų liuteronų bažnyčios restauracija ir pritaikymas bendruomenės reikmėms“. Jo finansavimui skirta finansinė 274 tūkstančių eurų parama iš Europos ekonominės erdvės bei Norvegijos finansinių mechanizmų.
Kaip sakė vienas pagrindinių šio projekto iniciatorių Kintų seniūnas Antanas Kližentis, rengiant jį buvo tikimąsi sutvarkyti bažnyčios stogą, patvarkyti sienas bei bažnyčios vidų. Tačiau pradėjus darbus tapo aišku, kad reikia rimtai ir iki galo sutvarkyti ir sienas bei pamatus: daugelyje vietų senasis tinkas vos laikėsi. O ėmus jį numušinėti, pasimatė, kad daugelyje vietų senosios plytos yra pažeistos druskų bei laiko. Tad buvo priimtas sprendimas sutvarkyti pastato išorę, o vidų palikti tvarkyti pačiai bendruomenei.

A.Kližentis sakė, kad šį restauracijos konkursą laimėjusios įmonės UAB „Statauga“ iš Klaipėdos darbuotojai dirba labai kruopščiai, apžiūrėdami kiekvieną plytą. Esant reikalui, senoji pažeista plyta yra išimama ir jos vietoje dedama nauja. Tokiu principu dabar baigiamos „peržiūrėti“ visos pastato sienos. Pietinė stogo dalis jau restauruota ir uždengta naujomis kokybiškomis čerpėmis. Šiuo metu statybininkai darbuojasi šiauriniame stogo šlaite. Nuėmus senas čerpes paaiškėjo, kad ten darbų bus daugiau, nei planuota. Todėl darbų tempas kiek sulėtėjo, nes būtina kai ką išlyginti bei senas konstrukcijas pakeisti naujomis.

Seniūnas džiaugėsi šios įmonės darbuotojų darbu: restauracijos darbai netrukdė bažnyčioje vykusiam Kintų muzikos festivaliui.

Evangelikų liuteronų bendruomenė taip pat atsinaujino

Prieš beveik metus laiko buvo baigtas projektas „Bendruomenės socialinių paslaugų kūrimas, adresu Vydūno g. 1a, Kintai“. Jo metu buvo gerokai atnaujintas šalia dabartinės evangelikų liuteronų bažnyčios esantis pastatas.

Nedidelė bendruomenė nebuvo pajėgi iš pagrindų sutvarkyti savo turtą. Tad atsiradus galimybei, jie parengė ir teikė projektą Europos sąjungos paramai gauti. Gavus finansavimą, iš naujo uždengtas buvusios pagalbinio pastato stogas ir likviduota avarinė jo būklė. Tuo pačiu už projekto lėšas buvo įrengta susirinkimams tinkanti šildoma patalpa, sanitariniai mazgai. Taip Kintuose atsirado dar vienas nedidelis kultūros židinys, kuriame veikli evangelikų liuteronų bendruomenė su kunigu Mindaugu Žilinskiu priešakyje taip pat rengia įvairius renginius. Jų ypač padaugėjo po to, kai vokiečiai padovanojo originalius vargonus, kurie skamba ne tik pamaldų metu, bet ir rengiamuose koncertuose. Juo labiau, kad vargonais groti yra mokomi Šilutės meno mokyklos Kintų skyriaus muzikantai.